2017.11.26.
Augintinių draudimas: kas ir nuo ko draudžiami?
Europoje augintinių draudimas jau ilgą laiką nėra naujovė, todėl nenuostabu, kad jį pradėjo siūlyti ir Lietuvos draudimo kompanijos. Draudėjai, apdraudę savo augintinius gydymo išlaidų, gyvybės, dingimo ar vagystės ir civilinės atsakomybės draudimu, atsiradus vienai iš šių aplinkybių, pagrįstai gali kreiptis į draudimo kompaniją ir prašyti kompensacijos.
Kokius gyvūnus galima apdrausti? Apdrausti galima šunis, kates, galvijus, arklius, žirgus, avis, ožkas, paukščius, kiaules bei atskirai susitarus su draudiku, daugelį kitų gyvūnų / gyvulių.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad draudikai gali atsisakyti drausti gyvūnus jeigu:
Pagal galiojančius LR teisės aktus nėra įregistruoti atitinkamuose registruose.
Jeigu gyvūnų laikymo arba ganymo vieta yra Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta, kaip esanti ligos židinio arba ligos apsaugos zonos teritorijoje, kurioje taikomi specifiniai reikalavimai ir apribojimai.
Jie serga arba nors yra sveiki gyvūnai, bet laikomi su sergančiais gyvūnais.
Jie yra laikomi saugumo ir sanitarijos reikalavimų neatitinkančiose patalpose.
Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų valstybių, populiariausia drausti šunis, todėl draudimo kompanijos dažnai apskritai nepasisako, kad draudžia kitus gyvūnus ir viešai skelbia sutarčių sąlygas skirtas konkrečiai šunų draudimui.
Atsižvelgiant į tai, buvo išnagrinėtos sutarčių sąlygos, kurias dažniausiai siūlo draudimo kompanijos draudžiant šunis.
Vienas iš draudžiamųjų įvykių yra šuns dingimas arba vagystė. Dauguma draudimo kompanijų kompensaciją išmoka tik po tam tikro dienų skaičiaus (pvz.: po 30 d., po 90 d. ir pan.) nuo informacijos apie įvykį pateikimo draudimo kompanijai. Jeigu augintinis per tą laikotarpį sugrįš ar bus sugrąžintas jo savininkui – draudimo kompanija tai laikys nedraudiminiu įvykiu ir kompensacija nebus išmokėta. Draudimo kompanijos taip pat akcentuoja, kad šunų savininkai, norėdami gauti kompensaciją, turi imtis visų įmanomų, protingų priemonių šuniui surasti (pvz.: įdėti skelbimą į socialinius tinklus, kreiptis į prieglaudas ir pan.), siekti, kad augintis kuo greičiau grįžtų į namus.
Išlaidos, susijusios su šuns sveikata – būtinas veterinarinis gydymas, kurio poreikis atsirado draudimo sutarties galiojimo laikotarpiu, taip pat ligos ar traumos. Draudimas atlygina šuns gydymo išlaidas: gydytojo – veterinaro konsultacijos, gydymo procedūros (operacijos, žaizdų perrišimas ir pan.), chirurginės procedūros, gydytojo – veterinaro paskirti vaistai ir kt.) Draudimas neatlygina tų išlaidų, apie kurias draudėjas žinojo arba galėjo žinoti prieš pasirašydamas draudimo sutartį, pavyzdžiui, išlaidos, susijusios su įgimtų ligų, alergijų gydymu, skirtos kovai su parazitais (blusoms, erkėms, kirmėlėms ir pan.), nėštumo nustatymu, gimdymu, kosmetine chirurgija ir pan.
Civilinė atsakomybė – draudimas kompensuoja trečiųjų asmenų patirtus nuostolius, kuriuos sukėlė Jūsų šuo. Gali būti atlyginami nuostoliai dėl trečiojo asmens turto sugadinimo ar sunaikinimo, sužalojimų ar gyvybės atėmimo, neturtinė žala, negautos pajamos, kurias trečiasis asmuo būtų gavęs, jeigu nebūtų buvusi padaryta žala. Draudimas laiko nedraudiminiu įvykiu jeigu augintinis sukelia nuostolių pačiam savininkui ar jo šeimos nariams, jei savininkas tyčia, savo veiksmais išprovokuoja augintinio neigiamus veiksmus. Draudimas taip pat neatlygina savininko negautų pajamų (pvz., planuotų pajamų iš šuniukų pardavimo ar perpardavimo), šuns vertės sumažėjimo.
Draudimo kompanijos sutartyse gali numatyti papildomas draudimo sąlygas, atvejus, konkrečias situacijas dėl kurių gali būti nemokama kompensacija, tačiau apie jas privalo informuoti draudėją, aiškiai ir nuosekliai paaiškinti jų reikšmę, pateikti konkrečius pavyzdžius, kad draudėjas jas suprastų ir nekiltų papildomų klausimų.
Pažymėtina, kad nutikus nelaimingam įvykiui ir norint gauti draudimo išmoką svarbu įvertinti visas reikšmingas aplinkybes – nagrinėti ar šunų savininkai elgiasi protingai, tinkamai ir rūpestingai rūpinasi savo augintiniu – užtikrina savalaikį ir tinkamą jo gydymą, priežiūrą, profilaktikos priemones, tinkamai šeria, laiko saugioje ir sanitarinius reikalavimus atitinkančioje patalpoje, nepalieka be priežiūros, vedžioja su pavadžiu, dresuoja ir imasi kitų priemonių, užtikrinančių šuns gerovę ir saugumą. Savininkai turi imtis visų įmanomų priemonių, kad būtų tinkamai pasirūpinta augintiniu, užtikrintas jo saugumas ir paklusnus elgesys.
Jei vis dėlto nutiko nelaimingas įvykis, svarbu informuoti draudimo kompaniją apie visas reikšmingas aplinkybes, pateikti visą reikalingą informaciją ir imtis visų įmanomų priemonių, kad neigiamos pasekmės būtų sumažintos (pvz.: šuns ligos atveju – kreiptis į veterinarą ar gydytoją, pasirūpinti vaistais, tinkamu gydymu, šuns dingimo atveju – viešinti skelbimą, vykdyti paieška ir pan.). Tik bendradarbiaujant su draudimo kompanija galima užtikrinti, kad draudimo sutarties tikslas bus tinkamai įgyvendintas, bus išvengta ginčų ir neigiamų padarinių.
Šaltiniai:
https://www.if.lt/web/lt/apieif/naujienos/pages/suns-draudimas.aspx
https://www.bta.lt/lt/about/news/kartu-su-turto-draudimu-jau-draudziami-kates-bei-sunys
https://www.ld.lt/paprastai/augintiniu-isdaigos-gali-brangiai-kainuoti-kas-atlygins-zala
Foto: https://www.pexels.com/photo/animal-dog-pet-snout-8482/
Šios svetainės turinys – išimtinė Draudėjų asociacijos nuosavybė, ginama tarptautines nuosavybės teises reglamentuojančių Lietuvos ir tarptautinių teisės aktų nuostatų. Svetainėse www.draudi.lt pateikiamą informaciją (duomenis) galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur tik pateikus nuorodą į informacijos (duomenų) šaltinį.
Pabrėžiame, kad ši informacija nėra ir negali būti laikomi teisine konsultacija ar išvada. Teisinė konsultacija ar išvada gali būti pateikiama tik išsamiai išanalizavus visas konkrečios situacijos faktines bei teisines aplinkybes.