2017.12.27.
Dviratininko draudimas
Šiais laikas dviratis kaip susisiekimo priemonė vis labiau populiarėja Lietuvoje. Vieni renkasi su dviračiais važiuoti iki darbo, kiti jais važinėjasi laisvalaikiu, o treti renkasi keliones dviračiu. Deja, važinėjant dviračiu, kyla didesnė rizika susižaloti ar sužaloti kitus, taip pat dviratis dažnai tampa vagystės objektu. Dėl tokių įvykių asmuo patiria papildomų išlaidų, tačiau nuo jų irgi galima apsisaugoti apsidraudžiant dviratininko draudimu, kurį kaip atskirą draudimo rūšį siūlo „Ergo“ draudimo bendrovė.
Kokie asmenys gali būti draudžiami ir kur galioja draudimo apsauga?
Pagal dviratininko draudimą asmenys draudžiami nuo 12 metų. Atskiru asmens ir draudimo bendrovės susitarimu, draudimo apsauga gali būti suteikiama ir apdraustojo asmens šeimos nariams (sutuoktinis ar bendrai gyvenantis ir siejamas bendro ūkio ne mažiau kaip vienerius metus asmuo (sugyventinis), nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), nepilnamečiai rūpintiniai ir globotiniai) naudojantis tik apdraustuoju dviračiu.
Draudimas galioja tik Lietuvos Respublikos teritorijoje, tačiau pagal atskirą susitarimą, draudimo apsauga gali būti suteikta geografinės Europos teritorijoje draudimo sutartyje nurodytam laikotarpiui. Tai ypač patogu mėgstantiems keliones dviračiu.
Nuo kokių rizikų draudžia ir kokie nuostoliai atlyginami?
Draudimo objektas yra dviratis, tačiau draudimo bendrovės suteikia galimybę kartu su dviračiu apdrausti kitas dviračio dalis ir objektus, nurodytus draudimo sutartyje.
Draudimo išmoka mokama šiais atvejais:
1) dviratis ir / ar kartu apdraustos dviračio dalys ir objektai pavagiami neteisėtai įsilaužus į užrakintas patalpas, kur laikomas dviratis arba laikinai jį palikus prirakintą spyna ar užraktu prie stacionaraus objekto;
2) dviratis pavagiamas apiplėšimo metu, kai Jūsų atžvilgiu panaudoti prievartos veiksmai.
Atkreiptinas dėmesys, kad dviračio dingimas iš patalpos dar nėra vagystės įrodymas, nebent buvo įsilaužta su iš Jūsų apiplėšimo metu atimtu raktu ir apie vagystės faktą per 24 val. buvo pranešta policijai.
Dažniausiai draudimo bendrovės dviračius draudžia rinkos verte, tačiau pagal „Ergo“ siūlomą dviratininko draudimą dviratis ar kitos apdraustos dviračio dalys ir objektai draudžiami:
Jeigu atgavote dviratį, draudimo bendrovei privalote grąžinti išmokėtą draudimo išmoką.
Atlyginama tuo atveju, kai dviratis buvo transportuojamas automobiliu, autobusu ar traukiniu pritvirtinus specialiais laikikliais, skirtais dviračių transportavimui ir laikantis dviračio gabenimui numatytų reikalavimų, taip pat, kai dviratis sugadinamas autoįvykio metu, kai autoįvykis įvyksta dėl Jūsų ar kito apdraustojo kaltės.
Draudimo apsauga gali būti suteikta mirties, neįgalumo, kaulų lūžių ir laikino neįgalumo atvejais. Taip pat galima susitarti dėl medicininių išlaidų, kurias patyrėte dėl Jūsų nelaimingo atsitikimo, atlyginimo.
Neįgalumo, kaulų lūžių ir laikino neįgalumo atvejais draudimo išmoka išmokama pagal procentinę dalį nuo pasirinktos Jūsų draudimo sumos.
Jeigu pasirinkote medicininių išlaidų atlyginimą, draudimo bendrovė įsipareigoja atlyginti išlaidas už:
Tačiau draudimo bendrovės neatlygina išlaidų, jeigu nelaimingas atsitikimas įvyko dėl psichinių reakcijų (afekto būklėje) nepriklausomai nuo jų atsiradimo priežasties, dėl lėtinių, įgimtų ar degeneracinių ligų, apdraustajam dalyvaujant bet kokiose oficialiai organizuojamose sportinėse varžybose ir treniruotėse, asmeniui ekstremaliai pramogaujant (BMX ir pan., apie ekstremalaus sporto draudimą skaitykite straipsnyje „Kaip nesuklysti apsidraudžiant ekstremalaus sporto ir pramogų metu?“) ir t.t.
Svarbu įdėmiai susipažinti su nedraudžiamųjų įvykių sąrašu, nes draudimo bendrovės numato daug atvejų kada draudimo išmoka nelaimingo atsitikimo atveju nebus išmokama.
Atlyginamos išlaidos už padarytą žalą trečiųjų asmenų sveikatai, gyvybei ir (ar) turtui.
Atkreiptinas dėmesys, kad draudimo bendrovė neatlygins už žalą, padarytą Jums, Jūsų šeimos nariams, asmenims, kartu su Jumis (apdraustuoju) vedančiais bendrą ūkį, arba Jūsų artimiesiems giminaičiams. Taip pat draudimo bendrovė neatlygins žalos, kuri atsirado dėl trečiajam asmeniui nuosavybės teise priklausančio, tačiau Jūsų valdomo ir naudojamo, dviračio sugadinimo, sunaikinimo ar praradimo.
Važinėjant dviračiu padaryta žala taip pat gali būti atlyginama pagal asmenų civilinės atsakomybės draudimą (daugiau skaitykite straipsnyje „Civilinės atsakomybės draudimas“).
Kitos draudimo bendrovės (pavyzdžiui, Gjensidige) siūlo dviratininko draudimą pasirinkti kaip papildomą draudimą prie privalomojo atsakomybės draudimo, tačiau kompensuojama tik Jūsų, Jūsų sutuoktinio ar vaikų naudojantis dviračiu padaryta žala kitų asmenų turtui ir jų sveikatai.
Taip pat dviratis gali būti apdraudžiamas kartu su būsto ar gyventojų turto draudimu. Draudimo apsauga galioja tik vagystės atveju, kai pavagiamas dviratis, esantis namų vietoje (pavyzdžiui, name) arba kuris buvo prirakintas prie stacionaraus objekto (specialių laikikių ir pan.), tačiau ne ilgiau kaip 24 valandas. Draudimo bendrovės neatlygina nuostolių už dviračio vagystę, jei nėra nustatyti įsibrovimo į pastatą (ar patalpą) požymiai ir vagystės faktas neregistruotas policijoje.
Kaip ir kitais draudimo atvejais, Jūs privalote laikytis teisės aktuose nustatytų, sutartų ir kitų protingų saugumo priemonių, protingo bei apdairaus elgesio standartų, laiku mokėti draudimo įmokas bei informuoti draudimo kompaniją apie draudžiamąjį įvykį, imtis protingų priemonių galimai žalai išvengti arba ją sumažinti ir pan. Priešingu atveju draudimo bendrovė turi teisę nemokėti draudimo išmokos arba ją sumažinti.
Jeigu galvojate apie dviratininko draudimą, siūlome įvertinti kokią apsaugą norite turėti – ar jums aktualu draudimo išmoką gauti tik dviračio vagystės atveju, o galbūt jūs siekiate išvengti papildomų išlaidų, kurias galite patirti dėl nelaimingo atsitikimo ar asmenims padarytos žalos. Kaip ir minėjome, tokiu atveju galite pasirinkti kitus draudimo variantus, pavyzdžiui, civilinės atsakomybės ar turto draudimą. Svarbu išsiaiškinti ar kitas draudimo variantas tikrai siūlo Jūsų norimą apsaugą.
Dviratininko draudimą verta pasirinkti tiems, kuriems dviratis yra viena iš pagrindinių transporto priemonių, taip pat jeigu esate įsigiję brangesnį dviratį. Pagal „Ergo“ draudimo bendrovės taisykles dviratininko draudimą galima rinktis pusmečiui (tiems, kurie dviračiu naudojasi tik sezonu – dažniausiai nuo balandžio iki spalio mėn.) arba metams. Be to, draudimo įmoka nėra didelė – apie 30-40 Eur metams.
Atkreipiame dėmesį, kad straipsnis parengtas pagal šiuo metu galiojančias draudimo bendrovių taisykles, todėl prieš draudžiantis patariame susipažinti su aktualia taisyklių redakcija
Tekstą parengė Ofelija Gontarskytė
Šios svetainės turinys – išimtinė Draudėjų asociacijos nuosavybė, ginama tarptautines nuosavybės teises reglamentuojančių Lietuvos ir tarptautinių teisės aktų nuostatų. Svetainėse www.draudi.lt pateikiamą informaciją (duomenis) galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur tik pateikus nuorodą į informacijos (duomenų) šaltinį.
Pabrėžiame, kad ši informacija nėra ir negali būti laikomi teisine konsultacija ar išvada. Teisinė konsultacija ar išvada gali būti pateikiama tik išsamiai išanalizavus visas konkrečios situacijos faktines bei teisines aplinkybes.