2017.12.27.
Ką turime žinoti apie šuns draudimą?
Daugelis savo gyvenimo neįsivaizduoja be svarbiausio palydovo – augintinio. Jie mūsų gyvenimą pripildo smagiomis akimirkomis ir gan dažnai prilygsta šeimos nariams. Deja, mūsų augintiniai irgi gali susirgti, patirti traumų, ir tokiais atvejais gydymo išlaidos gali siekti ženklias sumas, o vidutiniškai apsilankymas pas veterinarą kainuoja apie 100 Eur. Taip pat pasitaiko situacijų, kai mūsų mylimas augintinis gali iššokti į gatvę ir sukelti eismo įvykį. Tokiu atveju šuns šeimininkui teks atlyginti asmenų patirtus nuostolius, pavyzdžiui, automobilio remonto išlaidas.
Siekiant išvengti papildomų išlaidų dėl augintinio gydymo išlaidų, žalos atlyginimo atvejais, draudimo bendrovės siūlo apdrausti naminius gyvūnus. Dažniausiai žmonių draugijai palaikyti pasirenkami šunys, todėl straipsnyje analizuosime kokią draudimo apsaugą gausime pasirinkę šuns draudimą.
Šuns draudimą kaip atskirą draudimo paslaugą siūlo „If“ draudimas. BTA draudimas, „Lietuvos draudimas“ apdraudžia šunis pagal bendras šių draudimo bendrovių gyvūnų taisykles.
„If“ draudimo bendrovė draudžia šunis tik nuo 6 mėnesių iki 7 metų. Šuo turi būti sveikas, registruotas, grynaveislis, draudžiami tiek kilmingi, tiek nekilmingi šunys.
Draudimas galioja tik Lietuvos Respublikos teritorijoje. Tai reiškia, kad jeigu augintinį išsivešite atostogauti į užsienį, o jis padarys žalos, pavyzdžiui, apgrauš viešbučio baldus, draudimo bendrovė išmokos nemokės, taip pat ne Lietuvos Respublikoje atlikti tyrimai, gydymas ar įsigyti vaistai nebus kompensuojami.
Dažniausiai draudimo bendrovių taisyklėse numatyta, kad draudimo apsauga įsigalioja draudimo sutartyje nurodytą dieną, bet ne anksčiau nei sumokama draudimo įmoka arba pirma jos dalis. Tačiau „If“ draudimo bendrovė numato sąlygą, kad draudimo apsauga negalioja įvykiams, kurie įvyks per pirmas 14 dienų nuo draudimo sutarties sudarymo dienos, išskyrus atvejus, kai draudimo sutartis yra nepertraukiamai atnaujinta (t.y. šuo jau buvo apdraustas šuns draudimu iki naujos draudimo sutarties pradžios). Vadinasi, jei šunį apdrausite lapkričio 2 dieną, draudimo apsauga pradės galioti tik nuo lapkričio 17 dienos.
Dėl kokių įvykių galioja apsauga ir kokie nuostoliai atlyginami?
„If“ draudimo bendrovė išmoka šuns gyvybės draudimo sumą, nurodyta draudimo liudijime. BTA draudimo bendrovė nuostolio dydį nustato atsižvelgiant į gyvūno ypatybes ir vadovaujantis draudžiamojo įvykio dieną esančiomis šunų rinkos kainomis, o „Lietuvos draudimas“ draudimo išmoką apskaičiuoja pagal Jūsų pasirinktą draudimo vertę – rinkos, balansinę ar veislinę vertę.
Norėdami gauti draudimo išmoką, šuns dingimo atveju turite imtis protingų įmanomų priemonių šuniui surasti (pvz., įdėti skelbimus į socialinius tinklus, iškabinti skelbimus šuns dingimo rajone, kreiptis į gyvūnų prieglaudas ir pan.). Šuns paieškos išlaidos neatlyginamos. Šuns vagystės atveju privalote pranešti policijai.
Nuostolių dydis – šuns dingimo ir vagystės draudimo suma, nurodyta draudimo liudijime. Išmoka išmokama praėjus 90 dienų, skaičiuojant nuo pranešimo apie įvykį dienos. Jeigu gyvūnas atsirado, privalote grąžinti išmokėtą draudimo išmoką.
„If „draudimo bendrovė atlygina protingas ir būtinas veterinarinio gydymo išlaidas (iki 500 Eur vienai ligai ar traumai gydyti), kurias sudaro:
a) gydytojo-veterinaro konsultacijos;
b) veterinarinio gydymo procedūros (pvz., operacijos, injekcijos, žaizdų perrišimas) ir implantai, išskyrus chirurginėms procedūroms naudojamus laikinus implantus;
c) tvarstymo ir kitos papildomos gydymui skirtos priemonės (pvz., bintai, chirurginiai pleistrai, apsauginės apykaklės);
d) gydytojo-veterinaro paskirti vaistai, tačiau tik tie, kurie registruoti Veterinarinių vaistų registre arba Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų registre.
Tačiau draudimo bendrovė neatlygina išlaidų už:
a) profilaktines paslaugas, pavyzdžiui, skiepai ar dantų apnašų valymas;
b) įgimtų ligų, lėtinių ligų arba jų paūmėjimo, alergijos gydymą;
c) nėštumo nustatymą, gimdymą, nėštumo kontrolę ar nutraukimą; šunų reprodukciją ir sėklinimą;
d) kastraciją ir sterilizaciją, išskyrus atvejus, kai šios procedūros būtinos dėl draudimo apsaugos galiojimo laikotarpiu įvykusio draudžiamojo įvykio ir pan.
„If“ draudimo bendrovė numato, kad draudimo išmoka nebus mokama, jei šuo mirs, susirgs arba patirs traumą dėl netinkamo šėrimo arba laikymo (pvz., šėrimas nekokybišku ėdalu) arba blogo elgesio su šunimi, taip pat nuo erkių platina užkrečiamų ligų, jeigu prieš susergant nebuvo naudojamos profilaktinės priemonės ar profilaktinis gydymas nuo erkių (pvz., vakcinos, antkakliai ir pan.).
Kitos draudimo bendrovės numato, kad gydymo išlaidos atlyginamos tik tuo atveju, jeigu tai konkrečiai numatyta sutartyje.
Atlyginamos išlaidos už:
a) trečiojo asmens turto sugadinimą, sunaikinimą arba praradimą;
b) trečiojo asmens sužalojimą, jo gyvybės atėmimą;
c) patirtas išlaidas, negautas pajamas, kurias trečiasis asmuo būtų gavęs, jeigu nebūtų buvusi padaryta žala;
d) trečiojo asmens neturtinę žalą, kuri kyla kaip žalos sveikatai ar gyvybei pasekmė (maksimali neturtinės žalos atlygintinų nuostolių suma lygi 10 % civilinės atsakomybės draudimo sumos).
Draudimo bendrovė atlygina nuostolius (įskaitant ir neturtinę žalą) tai sumai, kuri nurodyta draudimo sutartyje.
Dėl naminių gyvūnų padarytos žalos taip pat gali būti atlyginama pagal asmenų civilinės atsakomybės draudimą (daugiau skaitykite straipsnyje „Civilinės atsakomybės draudimas“).
Atkreiptinas dėmesys, kad draudimo bendrovė neatlygins už nuostolius, kuriuos Jūs, Jūsų šeimos nariai, taip pat kartu su Jumis gyvenantys asmenys, patyrėte dėl šuns veiksmų, taip pat sutartyse ar teisės aktuose numatytų baudų, nuobaudų (civilinių, baudžiamųjų, administracinių, sutartinių ir kt.) ar kitų panašaus pobūdžio sankcijų.
Draudimo bendrovė turi teisę nemokėti draudimo išmokos arba ją sumažinti, jeigu Jūs nesilaikote bendrų saugumo reikalavimų, tokių kaip:
Kitos draudimo bendrovės apdraudžia naminius gyvūnus kartu su gyventojų turto draudimu (pavyzdžiui, Gjensidige). Tačiau draudimo apsauga galioja tik draudimo liudijime nurodytu adresu laikant naminius gyvūnus pastatų viduje žuvus naminiam gyvūnui dėl ugnies, gamtinių jėgų, vandens.
Vadinasi, bendrovė neatlygins išlaidų, kurias patirsite dėl naminio gyvūno žūties dėl ligos ar infekcijos, užspringimo, apsinuodijimo maistu, dėl natūralių reiškinių ar procesų (pvz. senėjimo), kai jį sužaloja kitas gyvūnas ar žmogus. Nebus atlyginama ir gyvūno gydymo išlaidos, gyvūno dingimas, bei žala, kurią Jūsų augintinis padarys trečiajam asmeniui. Draudimo suma iki 300 eurų ir tik pasirinkus visų rizikų draudimo variantą.
Manome, kad šuns draudimas praverčia tuo atveju, jeigu su šunimi aktyviai leidžiate laiką – dažnai būnate kieme, sportuojate, dalyvaujate įvairiuose įrenginiuose, nes tokiu atveju galimos įvairios traumos. Plačiausią šunų apsaugą siūlo „If“ draudimo bendrovė, šios bendrovės draudimo sąlygos yra gana aiškios. Jeigu siekiate išvengti papildomų išlaidų, kurias galite patirti dėl Jūsų augintinio išdaigų kitiems asmenims, galbūt vertėtų pasirinkti civilinės atsakomybės draudimą. Tik tokiu atveju išsiaiškinkite ar Jūsų pasirinkta draudimo bendrovė atlygina trečiųjų asmenų nuostolius dėl Jums priklausančių naminių gyvūnų padarytos žalos.
Atkreipiame dėmesį, kad straipsnis parengtas pagal šiuo metu galiojančias draudimo bendrovių taisykles, todėl prieš draudžiantis patariame susipažinti su aktualia taisyklių redakcija
Tekstą parengė Ofelija Gontarskytė
Šios svetainės turinys – išimtinė Draudėjų asociacijos nuosavybė, ginama tarptautines nuosavybės teises reglamentuojančių Lietuvos ir tarptautinių teisės aktų nuostatų. Svetainėse www.draudi.lt pateikiamą informaciją (duomenis) galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur tik pateikus nuorodą į informacijos (duomenų) šaltinį.
Pabrėžiame, kad ši informacija nėra ir negali būti laikomi teisine konsultacija ar išvada. Teisinė konsultacija ar išvada gali būti pateikiama tik išsamiai išanalizavus visas konkrečios situacijos faktines bei teisines aplinkybes.