2017.10.31.
Kaip nesuklysti apsidraudžiant ekstremalaus sporto ir pramogų metu?
Vis daugiau atsiranda žmonių, kurie laisvalaikį leidžia aktyviai – jodinėja žirgais, važinėja motociklais, keturračiais, nardo, slidinėja, kopia į kalnus, šokinėja parašiutu ir t.t. Visos šios sporto, veiklos rūšys yra pavojingos žmogaus sveikatai ir gyvybei, nes susijusios su didesne rizika – galimybė patirti traumą yra didesnė, nei užsiimant tradicinio sporto rūšimis, o sportuojančiojo saugumas tik iš dalies priklauso nuo jo gebėjimų bei pasirengimo – t.y., riziką įtakoja aplinka, kurioje sportuojama ir/ar gamtos jėgos, kurios pasitelkiamos sportuojant (vėjas, bangos, sniegas ir kt.)), kurioms būtini ypatingi fiziniai bei psichiniai gebėjimai bei pasirengimas, ir/ar speciali įranga, bei kurių metu atliekami įvairūs fiziniai triukai.
Kaip nesuklysti apsidraudžiant ekstremalaus sporto ir pramogų metu?
Vis daugiau atsiranda žmonių, kurie laisvalaikį leidžia aktyviai – jodinėja žirgais, važinėja motociklais, keturračiais, nardo, slidinėja, kopia į kalnus, šokinėja parašiutu ir t.t. Visos šios sporto, veiklos rūšys yra pavojingos žmogaus sveikatai ir gyvybei, nes susijusios su didesne rizika – galimybė patirti traumą yra didesnė, nei užsiimant tradicinio sporto rūšimis, o sportuojančiojo saugumas tik iš dalies priklauso nuo jo gebėjimų bei pasirengimo – t.y., riziką įtakoja aplinka, kurioje sportuojama ir/ar gamtos jėgos, kurios pasitelkiamos sportuojant (vėjas, bangos, sniegas ir kt.)), kurioms būtini ypatingi fiziniai bei psichiniai gebėjimai bei pasirengimas, ir/ar speciali įranga, bei kurių metu atliekami įvairūs fiziniai triukai. Daugelis tokiu atveju pagalvoja apie draudimo paslaugas, todėl šiame straipsnyje aptarsime ką reikia žinoti siekiant apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų užsiimant ekstremaliu sportu ir pramogomis.
Kiekvienos draudimo bendrovės ekstremalaus sporto šakų, pramogų sąrašas skiriasi, todėl prieš draudžiantis tikslinga su draudimo bendrovės konsultantu išsiaiškinti kokias sporto šakas draudikas laiko padidintos rizikos. Dažniausiai didesnės rizikos laisvalaikio, sporto šakų sąrašus draudimo bendrovės (pavyzdžiui, Lietuvos draudimas, Compensa) pateikia savo draudimo taisyklėse:
Apdrausti savo sveikatą ir gyvybę ekstremalių pramogų, sporto metu, galite šiais būdais:
Draudimo bendrovės konsultantą reikia informuoti apie savo išskirtinius pomėgius, jeigu draudimo sutartis yra sudaroma per įgaliotą asmenį, šią pareigą turi įvykdyti įgaliotas asmuo, kuris privalo pranešti apie visas jam žinomas aplinkybes. Jeigu draudimo bendrovė nebus informuota apie tai, kad užsiimate padidintos rizikos veikla, draudimo apsauga galios tik įprastomis sąlygomis, t. y. draudimo bendrovė turi teisę atsisakyti išmokėti draudimo išmoką, jeigu įvykis įvyko Jums užsiimant ekstremaliu sportu ar pramogomis.
Svarbu išsiaiškinti kada ir kokiais atvejais draudimo apsauga galioja. Atkreiptinas dėmesys, kad kai kurios draudimo bendrovės draudimo nuo nelaimingų atsitikimų taisyklėse numato, kad visais atvejais nedraudžiamuoju įvykiu laikomi: alpinizmas, kopimas į kalnus per uolas bei ledynus, laipiojimas uolomis, slidžių alpinizmas, šuoliai su guma bei parašiutu, boksas, žygiais į ekstremalaus klimato arba atšiaurias gamtines vietoves ir žygiai į dykumas, slidinėjimas už pažymėtų trasų ribų, todėl būtina išsamiai susipažinti su draudimo sąlygomis.
Taip pat atkreipime Jūsų dėmesį, kad jeigu esate apsidraudęs nuo nelaimingų atsitikimų, turite pareigą pranešti draudimo bendrovei nedelsiant (dažniausiai per 5 ar 7 kalendorines dienas) apie rizikos padidėjimą sutarties galiojimo metu. Dažniausiai draudimo rizikos padidėjimu laikomi šie atvejai:
Ar verta draustis priklauso nuo to kaip dažnai užsiimate pavojingomis gyvybei sporto šakomis, įvertinti kokios galimos traumos ir jų pasekmės, kokios galimos medicininės ir gelbėjimo išlaidos toje šalyje. Pavyzdžiui, jeigu dažnai važinėjate motociklu, kopiate į kalnus, lankote bokso treniruotes, vertėtų apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų. Jeigu ekstremaliu sportu užsiimate tik kelionės metu (pavyzdžiui, slidinėsite, nardysite), sudarydami kelionės draudimo sutartį pasirinkite papildomą apsaugą, kuri galios Jūsų aktyvaus laisvalaikio leidimo metu. Nutikus nelaimingam atsitikimui, jei informavote draudimo bendrovę apie savo pomėgius, aktyviomis pramogomis ir sportu užsiėmėt nepažeidžiant įstatymų, draudimo bendrovė privalo išmokėti Jums draudimo išmoką, lygią draudimo sutartyje nurodytai draudimo sumos daliai, ir atlyginti konkrečias gydymo išlaidas, jeigu dėl jų apdraudimo buvo susitarta draudimo sutartimi.
Šios svetainės turinys – išimtinė Draudėjų asociacijos nuosavybė, ginama tarptautines nuosavybės teises reglamentuojančių Lietuvos ir tarptautinių teisės aktų nuostatų. Svetainėse www.draudi.lt pateikiamą informaciją (duomenis) galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur tik pateikus nuorodą į informacijos (duomenų) šaltinį.
Pabrėžiame, kad ši informacija nėra ir negali būti laikomi teisine konsultacija ar išvada. Teisinė konsultacija ar išvada gali būti pateikiama tik išsamiai išanalizavus visas konkrečios situacijos faktines bei teisines aplinkybes.