2017.11.26.
Kreditinės kortelės – tik atsiskaitymui?
Banko mokėjimo kortelės yra neatskiriama kiekvieno asmens kasdienybės dalis. Lietuvos banko duomenimis, nuo 2016 metų Lietuvos gyventojai vis dažniau atsiskaito kortelėmis nei grynaisiais pinigais. Banko kortelės yra trijų rūšių – debetinės, išankstinio mokėjimo bei kreditinės. Viena labiausiai paplitusių kortelių rūšių yra debetinės kortelės. Debeto kortelė suteikia galimybę atsiskaityti už pirkinius ar paslaugas, naudojantis bankomatais pasiimti grynųjų pinigų ar juos įmokėti į sąskaitą. Šių kortelių turėtojams nėra suteikiamos papildomos apsaugos, priešingai nei kredito kortelių savininkams.
Be suteikiamos galimybės pasinaudoti kreditu, kredito kortelių turėtojai taip pat gauna tam tikrą draudimo apsaugą.. Kiekvienas bankas savo klientams siūlo keleto rūšių kreditines korteles, taigi suteikiamos draudimo apsaugos apimtys priklauso nuo kredito kortelės tipo. Daugelis bankų bet kokio tipo kredito kortelės turėtojui siūlo kelionės užsienyje draudimą. Draudimo apsauga šiuo atveju yra suteikiama ne tik kortelės turėtojui, bet ir kartu su juo keliaujantiems šeimos nariams. Šeimos nariais yra laikomi vaikai, įvaikiai ir globotiniai iki 18 metų bei sutuoktinis(-ė) arba sugyventinis(-ė) ar asmuo, su kuriuo bendrai gyvenama neįregistravus santuokos ir vedamas bendras ūkis ne mažiau kaip vienerius metus. Vaikai (įvaikiai) iki 24 metų amžiaus, jeigu jie mokosi vidurinės, aukštosios ar profesinės mokyklos dieniniame skyriuje, taip pat priskiriami šeimos nariams.
Kelionių užsienyje draudimas gali apimti medicininių išlaidų ir repatriacijos draudimą, draudimą nuo nelaimingų atsitikimų, asmens civilinės atsakomybės draudimą, draudimą nuo kelionės vėlavimo užsienyje, draudimą nuo bagažo vėlavimo, draudimą nuo bagažo praradimo, sunaikinimo ar sugadinimo, draudimą nuo kelionės užsienyje ar Lietuvoje atšaukimo, draudimą nuo kelionės jungties praradimo, draudimą nuo neįvykusios ar nutrauktos kelionės, kelionės dokumentų draudimą. Nuo kredito kortelės tipo priklauso ne tik draudimo apsaugos apimtis, bet ir draudimo sumos bei limitai. Draudimo apsaugas galima būtų suskirstyti į keletą didesnių kategorijų: apsaugas, susijusias su apdraustojo asmeniu, apsaugas, susijusias su kelionės sutrikimais, apsaugas, susijusias su bagažu.
Apsaugų, susijusių su apdraustojo asmeniu, kategorijai būtų galima priskirti medicininių išlaidų ir repatriacijos draudimą, draudimą nuo nelaimingų atsitikimų, asmens civilinės atsakomybės draudimą.
Medicininių išlaidų ir repatriacijos draudimo atveju draudžiamuoju įvykiu laikomi atvejai, kai draudimo sutarties galiojimo metu užsienyje apdraustajam be jo valios, staiga ir netikėtai atsiranda sveikatos sutrikimas ar ūmi liga. Draudžiamojo įvykio atveju apdraustasis arba naudos gavėjas įgyja teisę į išlaidas, neviršijant taisyklėse numatytos draudimo sumos. Gydymo išlaidas, už kurias gali būti mokama draudimo išmoka, sudaro asmens sveikatos priežiūros įstaigos suteiktos medicinos paslaugų išlaidos, odontologinio gydymo išlaidos, siekiant numalšinti dantų skausmą ar suteikti būtinąją pagalbą dantų trauminio sužalojimo atveju, gydytojų paskirtų vaistų, tvarstymo priemonių įsigijimo išlaidos, išlaidos už medicininę repatriaciją į apdraustojo nuolatinės gyvenamosios vietos valstybę, jeigu būtinosios medicinos pagalbą suteikusi gydymo įstaiga raštu pagrindžia medicininės repatriacijos būtinumą, o apdraustojo gydymas yra tęsiamas jo nuolatinės gyvenamosios vietos valstybės stacionarinėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Kelionių draudimo atveju taipogi gali būti kompensuojamos apdraustojo kūno transportavimo ir laidojimo išlaidas, papildomos pagalbos išlaidos apdraustajam (apdraustojo transportavimo išlaidos į artimiausią asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir atgal į jo gyvenamąją vietą užsienio valstybėje kelionės metu, išlaidos telefoniniams pokalbiams, dienpinigiai už kiekvieną dieną, praleistą stacionarinėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ir t.t.).
Draudimo nuo nelaimingų atsitikimų atveju draudimo išmoka yra apskaičiuojama ir išmokama atsižvelgiant į kūno sužalojimo pobūdį. Nelaimingais atsitikimais laikomi atvejai, kai apdraustojo kūnas staiga, ne dėl jo valios, paveikiamas iš išorės ir padaroma žala jo sveikatai arba gyvybei.
Asmens civilinės atsakomybės draudimo apsauga suteikiama apdraustajam nuo kasdienio gyvenimo pavojų kelionės metu. Draudžiamuoju įvykiu laikomas staiga ir netikėtai apdraustajam įvykęs atsitikimas kelionės metu ir sukėlęs trečiojo asmens mirtį ar žalą sveikatai; tretiesiems asmenims priklausančio turto sugadinimą arba sunaikinimą. Svarbu paminėti, kad šiuo atveju kartu yra apdrausta apdraustojo civilinė atsakomybė ir tais atvejais, kai žalą tretiesiemsa asmenims ar jų turtui padaro apdraustojo nepilnamečiai vaikai, posūniai, podukros, įvaikiai ir globotiniai.
Apsaugoms, susijusioms su kelionės sutrikimais, galima priskirti kelionės vėlavimo draudimą, kelionės atšaukimo draudimą, kelionės neįvykimo ir nutraukimo draudimą, kelionės jungties praradimo draudimą.
Kelionės vėlavimo atveju draudimo išmoka būtų mokama tuo atveju, jeigu transporto priemonė, kuria turi vykti apdraustasis, vėluoja išvykti pagal iš anksto nustatytą grafiką. Draudimo taisyklėse yra nustatoma, kiek laiko turi vėluoti transporto priemonė, kad įvykis būtų pripažintas draudžiamuoju. Be to, dažniausiai yra nustatomas apribojimas, susijęs su kelionės užsakymo momentu. Pvz., kai kuriose taisyklėse galima rasti nuostatą, kad apdraustasis užsakyti kelionę transporto priemone, kuri vėluoja, turi užsakyti ne vėliau kaip likus 48 valandoms iki jos išvykimo pagal iš anksto nustatytą grafiką.
Kelionės atšaukimu yra laikomas atvejis, kai atšaukiamas pagal iš anksto nustatytą grafiką transporto priemonės, kuria turi vykti apdraustasis, išvykimas. Šiuo atveju, kaip ir kelionės vėlavimo atveju, yra numatyta sąlyga, kad apdraustasis užsakė kelionę likus tam tikram terminui iki išvykimo. Įvykus draudžiamajam įvykiui, apdraustajam gali būti kompensuojamos dokumentais pagrįstos faktiškai patirtos išlaidos už būtinąjį bilietų keitimą, pragyvenimą, būtinąsias transporto išlaidas. Tam tikrais atvejais draudimo išmoka gali būti mokama už kiekvieną kelionės atšaukimo pilną valandą, pradedant skaičiuoti nuo taisyklėse numatyto termino, tačiau ne ilgiau kaip iki pirmos objektyvios galimybės vykti kita transporto priemone.
Pagal kelionės jungties praradimo draudimo taisykles draudžiamaisiais įvykiais pripažįstamas transporto priemonės, išvykstančios pagal iš anksto nustatytą grafiką iš tarpinio kelionės punkto, vėlavimas arba neišvykimas dėl nepalankių oro sąlygų. Kelionės jungties praradimo atveju yra atlyginamos apdraustojo patirtos išlaidos, neviršijančios draudimo taisyklėse nustatytų limit, susijusios su bilietų keitimu arba naujų bilietų pirkimu, pragyvenimo viešbutyje išlaidos.
Kredito kortelės turėtojas kelionės neįvykimo ir kelionės nutraukimo draudimo atveju gali tikėtis draudimo išmokos, jeigu jis negali pradėti arba tęsti kelionės dėl savo ar savo šeimos nario sveikatos sutrikimo, ūmios ligos ar mirties; dėl apdrausojo atleidimo iš darbo ne dėl savo kaltės ir iki kelionės įsigijimo nežinojo ir negalėjo žinoti apie atleidimą; dėl eismo įvykio vykstant į kelionės pradžios punktą; dėl įvykio nuolatinėje apdraustojo gyvenamojoje vietoje, kuris padarė žymią žalą apdraustojo turtui. Kokia žala laikytina žymia, kiekvienose draudimo taisyklėse apibrėžiama skirtingai. Draudžiamojo įvykio atveju draudimo išmoka apskaičiuojama atsižvelgiant į išlaidų už kelionės bilietų keitimą arba naujų pirkimą, į kelionės kainą.
Apsaugoms, susijusioms su bagažu, priskiriamas kelionės bagažo vėlavimo draudimas, bagažo ar bagažo daiktų praradimo draudimas.
Kelionės bagažo vėlavimo atveju draudimo apsauga yra taikoma registruotam bagažui, kuris yra perduotas pervežti vežėjui. Kortelių turėtojams gali būti kompensuojamos dokumentais pagristos faktiškai patirtos išlaidos už būtinųjų daiktų (drabužių, higienos priemonių, medikamentų) įsigijimą, taipogi gali būti mokama draudimo išmoka už kiekvieną pavėluotą bagažo pristatymo pilną valandą. Vėlavimo laikotarpis, už kurį pradedama skaičiuoti draudimo išmoka, numatytas draudimo taisyklėse, pvz., draudimo išmoka gali būti išmokama už kiekvieną pavėluotą bagažo pristatymo pilną valandą, pradedant skaičiuoti nuo trečios vėlavimo valandos. Bagažo ar bagažo daiktų praradimo atvejais draudimo išmoka išmokama, jeigu vežėjas nepristato bagažo per taisyklėse nustatytą terminą arba pasibaigus apdraustojo ir vežėjo sutartam bagažo pristatymo terminui, arba bagažas / bagažo daiktai yra visiškai sunaikinami ar sugadinami.
Svarbu tai, kad atsitikus draudžiamajam įvykiui draudimo nuo kelionės vėlavimo, kelionės atšaukimo, kelionės jungties praradimo, bagažo vėlavimo, praradimo, sunaikinimo ar sugadinimo atveju apdraustasis privalo kreiptis į vežėją, kelionės organizatorių, kelionių agentūrą, agentą arba jo įgaliotą asmenį ir pateikti rašytinį reikalavimą dėl išlaidų susigrąžinimo. Neįvykdžius šios pareigos ar neturint įrodymų, kad apdraustasis įvykdė šias pareigas, draudikas turi teisę atsisakyti išmokėti draudimo išmoką.
Kredito kortelių turėtojams taipogi gali būti suteikiamas kelionės dokumentų praradimo draudimas. Draudžiamuoju įvykiu būtų laikomi atvejai, kai dokumentai yra prarandami dėl vagystės, plėšimo, trečiųjų asmenų piktavališkų veiksmų, pametimo ir t.t. Draudikas apskaičiuoja draudimo išmoką pagal dokumentus, patvirtinančius fatiškai patirtas išlaidas, susijusias su dokumentų pakeitimu, kelione iki artimiausios oficialios kelionės dokumentų išdavimo vietos, pragyvenimo viešbutyje išlaidas iki kelionės dokumentų gavimo dienos.
Pirkinių draudimas – viena iš apsaugų, suteikiama tam tikro tipo kredito kortelės turėtojui. Draudimo objektas šiuo atveju yra turtiniai interesai, susiję su žala kortelės turėtojo pirkiniui. Pirkinys laikomas apdraustu tik tuomet, kai už jį buvo mokėta atsiskaitant kredito kortele. Jeigu kredito kortele buvo sumokėta tik dalis kainos, pirkinys laikomas apdraustas tik ta dalimi, kokia pirkinio kaina buvo apmokėta atsiskaitant kortele, su sąlyga, kad pirkinio kaina buvo visiškai sumokėta. Draudimo apsauga negalioja pirkiniams, įsigytiems kaip naudoti daiktai, kelių, vandens ir oro transporto priemonėms, jų įrangai, dalims ir pagalbiniams įtaisams, išskyrus taisyklėse numatytus atvejus, nekilnojamojo daikto dalims, pašto ženklams, monetosm, antikvariniams daiktams, meno kūriniams, pirkiniams, kurių pirkimo kaina nėra visiškai sumokėta ir t.t. Draudikas yra atleidžiamas nuo pareigos mokėti draudimo išmoką, jeigu žala kilo dėl to, kad pirkinys buvo naudojamas ne pagal paskirtį, nesilaikant gamintojo instrukcijų, apdraustajam vykdant neteisėtą veiką, dėl to, kad pirkiniai, buvo laikomi neužrakintoje transporto priemonėje ir pan. Draudikas taipogi neprivalo atlyginti žalos dėl natūralaus pirkinio ar jo dalių nusidėvėjimo, netinkamo pirkinio veikimo ar jo neveikimo, jeigu dėl to įstatymų nustatyta tvarka ar pagal sutartį atsakomybė kyla gamintojui, pardavėjui, taipogi žalos, kuri gali būti atlyginta pagal kitą galiojančią sutartį.
Taigi kredito kortelės suteikia galimybę ne tik esant poreikiui pasinaudoti kreditu, tačiau ir tam tikrą saugumo jausmą, kad atsitikus nelaimei galima tikėtis draudimo išmokos.
Šios svetainės turinys – išimtinė Draudėjų asociacijos nuosavybė, ginama tarptautines nuosavybės teises reglamentuojančių Lietuvos ir tarptautinių teisės aktų nuostatų. Svetainėse www.draudi.lt pateikiamą informaciją (duomenis) galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur tik pateikus nuorodą į informacijos (duomenų) šaltinį.
Pabrėžiame, kad ši informacija nėra ir negali būti laikomi teisine konsultacija ar išvada. Teisinė konsultacija ar išvada gali būti pateikiama tik išsamiai išanalizavus visas konkrečios situacijos faktines bei teisines aplinkybes.